Güneş Kremi Geri Ödeme Bedelini Nasıl Alabilirim?

Güneş kremi şuan okülokütanöz albinizm grubu (yani gözle birlikte vücudun tamamının etkilendiği albinizm türü) için geri ödeme kapsamında yer almaktadır. Bu haktan yararlanabilmek için aşağıdaki adımların izlemesi gerekmektedir:

1) Bir üniversite ya da araştırma hastanesinde dermatoloji bölümüne giderek güneş kremi için reçete yazdırmak istediğinizi belirtmelisiniz. Uygulama daha yeni olduğu için bazı hekimler konu hakkında bilgi sahibi olmayabilir. O yüzden telefonunuzda ya da çıktı olarak mutlaka Sağlık Uygulama Tebliği’nin ilgili maddesini yanınızda hazır bulundurunuz.

2) Size bu kreme ihtiyaç duyduğunuza dair bir sağlık kurulu raporu çıkartılacaktır. Daha önce almış olduğunuz son sağlık kurulu raporunu da yanınızda götürmeniz uygun olacaktır. Yeni çıkarılacak rapor önceki raporunuzu etkilemeyecektir çünkü yeni rapor güneş kremi ihtiyacınızı belirtmektedir.

3) Bu rapor çıkarıldıktan sonra tüm sağlık kurum veya kuruluşlarında en fazla 3 aylık olacak şekilde güneş kremi reçete edilebilmektedir.

4) Reçete ve güneş kremi için çıkarılan raporu yanınıza alarak eczaneye gitmeniz gerekmektedir. Kremi alırken tüm tutarı kendiniz ödemelisiniz ve mutlaka eczaneden fatura almalısınız.

5) Krem için olan rapor, reçete ve eczaneden alacağınız fatura ile birlikte ikamet ettiğiniz bölgedeki Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek geri ödeme talep etmek istediğiniz belirtmelisiniz. Genellikle elinizdeki evrakları teslim ettikten sonraki iki ay içerisinde size geri ödeme yapılıyor. Bu ödeme aylık 162₺’yi geçmez. Yani üç aylık reçete ederek aldığınız kremler için toplam 486₺ geri ödeme yapılabilmektedir.

Sağlık Uygulama Tebliği için buraya tıklayınız.

WhatsApp Destek Hattı