Hakkımızda

Albinizm Derneği olarak, ülkemizde albinizm konusunda farkındalık yaratmak, albinizm sahibi bireyler ve ailelerinin yaşam kalitesini arttırmak amacıyla yola çıktık.

Birinci hedefimiz, albinizme sahip yetişkinlerimiz, gençlerimiz ve çocukları olan ailelerimizin albinizm konusunda yeterli bilgiye sahip olmasını sağlamak ve albinizm sahibi bireyleri biraraya getirmektir.

İkinci büyük hedefimiz, ülkemizde yaşayan tüm albinizmli bireylere destek olmaktır. Sosyal haklarının iyileştirilmesi büyük önem taşımaktadır.

Sosyal açıdan sorunlardan bazıları,

Hedeflerimizden belki de en önemlisi, albinizmli bireyler, aileleri, öğretmenleri, çevreleri ve sağlık ekipleri için eğitimdir. Bu amaçla seminerler düzenlemeyi, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içine girerek, bu konuda bilinç ve bilgi seviyesini arttırmayı hedefliyoruz. 

Geniş yüz ölçümü ile Türkiye, tek merkezli yönetimi zor bir coğrafyadır. Bu nedenle dördüncü hedef olarak albinizmle ilişkili problemleri, bölge içinde lokal olarak çözümlemek ve sağlıkla ilgili kuruluşlar arasında koordinasyon ve işbirliğini artırmak için bölgesel temsilcilikler vermektir. Bölgesel temsilcilerimizin sayıları gün geçtikçe artacaktır.

Albinizm Derneği, beşinci hedef olarak albinizm alanında bilimsel çalışmaların arttırılması ve bilim adamlarının desteklemesini hedeflemektedir. Bu amaçla yurtdışında çalışma yapan bilim insanları ile ülkemizdeki bilim insanlarını buluşturmayı hedefliyoruz. Albinizmin genetik olarak tanısı üzerine çalışacak merkezlerin yapılandırılmasını amaçlıyoruz. Derneğimize maddi kaynak sağlamak için, yurtdışı kaynaklı projelerin içerisinde yer almak, diğer dernek ve vakıfların, özel kuruluşların bizim gibi derneklere sağladığı maddi destek ve sponsorluklardan faydalanarak, ihtiyaç sahibi üyelerimize temel ihtiyaçlarını bedelsiz olarak sağlamak da önemli hedeflerimiz arasındadır.