Albinizm Derneği 2022 Etkinlik Raporu

“Albinizmli Gençler Sahada”

3-6 Kasım 2022

Albinizm Derneği tarafından gerçekleştirilen, “Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı tarafından desteklenen ve öz savunucu gençler yetiştirmeyi amaçlayan çalışma boyunca değerli eğiticilerimiz Süleyman Akbulut ve Burcu Yeşiladalı tarafından çeşitli konu başlıklarında eğitimler verildi. Bu konu başlıklardan bazıları; “ayrımcılık türleri, engellilik kavramında normallik fenomeni, yasal haklar, hak savunuculuğunun nitelikleri, yasal süreçler, idari başvurular ve lobi çalışmaları” şeklindeydi. Albinizm Derneği ve eğitime katılan albinizmli gençler üç gün boyunca bir arada olarak müşterek duygu ve deneyim paylaşımında bulunma, hak savunuculuğu için atılması gereken adımlar hakkında bilgi edinme, hep birlikte eğlenceli vakit geçirme fırsatı buldu.

Engelsiz Yaşam Çalıştayı

3 Ekim 2022

3 Ekim Pazartesi günü, İYİ Parti’nin Engelsiz Yaşam Çalıştayı’na temsilci gönderildi. Albinizmli bireylerin özellikle az görme nedeniyle, eğitim hayatlarında yaşadıkları sıkıntıları, eksiklikleri ve olası çözümleri başlıklar halinde anlatıldı.

Albinizm Derneği İletişim Toplantısı

17 Eylül 2022

Albinizmli çocukların okul süreçleri hakkında bilgilendirme yapmak (ÇÖZGER raporu, büyük puntolu kitap talebi, destek eğitim odası, sınav süreçleri vb.) sizlerin sorularını yanıtlamak için bir veli toplantısı düzenlendi. Anne-babalar başta olmak üzere, öğretmenler, öğrenciler ve süreç hakkında bilgi almak isteyen herkes davetliydi.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğü’ne Ziyaret

18 Ağustos 2022

Albinizm Derneği ve Albinizm Derneği’nin de içerisinde bulunduğu Engelli Hakları İzleme Platformu tarafından Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğü’ne ziyaret gerçekleştirildi. Ziyaret sırasında albinizmli bireylerin eğitim alanında yaşadığı problemler, kazanılmış hakların işleyişine yönelik yaşanan sorunlar ve bunlara dair olası çözüm önerileri MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürü ile paylaşıldı.

Albinizm Derneği İletişim Toplantısı

22 Haziran 2022

Albinizmli bireylerin az gören bireyler olmalarından dolayı eğitim hayatında pek çok zorlukla karşılaştığını biliyoruz. Bu zorluklardan biri de büyük puntolu materyallere erişememekti. Albinizm Derneği olarak hak savunuculuğu kapsamında bu problemi çözmek için çalıştık ve bazı sonuçlar elde ettik. Güncel durumu üyelerimizle paylaşmak, önümüzdeki sene için büyük puntolu materyal talebinde nasıl bulunacakları hakkında onları bilgilendirmek ve onların öneri ve sorularını dinlemek için toplantı yapıldı.

Uluslararası Albinizm Farkındalık Günü Etkinliği

13 Haziran 2022

13 Haziran Uluslararası Albinizm Farkındalık Günü kapsamında Ankara'da farkındalık etkinliği düzenlendi. Etkinliğin amacı albinizmli kişiler arasındaki diyaloğu kuvvetlendirmekti.

Papatya Çocuk Belgeseli

5 Haziran 2022

Albinizm hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla 13 yaşındaki Irmak Vural’ın yaşam öyküsünü konu alan ve TRT İç Yapımlar Dairesi Başkanlığı İzmir Müdürlüğü tarafından hazırlanan “PAPATYA ÇOCUK BELGESELİ” NİN 12-13. Uluslararası İstanbul Belgesel Ödülleri kapsamında “Festival Özel Seçkisi” olarak Atlas Sineması’nda gösterimi gerçekleşti. Gösterime, Albinizm Derneği Yönetim Kurulu üyeleri de katılım sağladı.

“En iyi Uyum Farkındalıktır” Paneli

17 Mayıs 2022

Albinizm Derneği Yönetim Kurulu olarak Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü öğrencilerinin hazırlamış olduğu "En İyi Uyum Farklılıktır" isimli panele katılım sağlandı.

"Narin Çocuklar Farkındalık" Paneli

11 Mart 2022

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz Öğretmenim Elimi Tut Projesi kapsamında düzenlenen "Narin Çocuklar Farkındalık Paneli" ne katılım sağlandı.

WhatsApp Destek Hattı