Albinizm Nedir?

Albinizm, kalıtsal (genetik) bir durumdur. Dünya ortalamasında, yaklaşık olarak 1/17.000 insanda Albinizm görülmektedir. Albinizm, her ırktan insanı ve dünya üzerindeki tüm canlıları etkilemektedir. 

Albinizm Nasıl Teşhis Edilir?

 

Bugün için ülkemizde teşhisi, genellikle göz doktorları koymaktadır. Gözün arkasında, Fovea kısmında hiç renk olmaması ve göz-beyin sinir bağlantılarının albinizme özel durumu teşhis için belirleyicidir.

Kesin olarak albinizm tipini belirlemekte kullanılan yöntem genetik testtir.

 

Albinizmli kişiden ve ebeveynlerinden az bir miktar kan alınır. Bir genetik uzmani, ailede albinizme neden olan gen değişikliklerini, DNA inceleyerek saptayabilir. Test, sadece albinizmli bireyleri bulunan ailelere uygulanabilir ve tüm populasyonun bir göstergesi olarak sunulamaz.

 

Kullanılmakta olan hiçbir doğum öncesi test, albinizme neden olan gen değişikliklerini saptayamaz. 

Albinizm Nasıl Oluşur?

 

Albinizm genetiktir. Kalıtıma bağlıdır. Genlerle bir nesilden diğerine geçer. Genler, bir bireyi oluşturmak için birleşen yumurta ve spermin

yapısında bulunmaktadır ve vücudun nasıl yapılanacağını anlatan ayrıntılı tasarım planları gibidir.

 

Albinizm'den sorumlu olduğu tespit edilmiş19 farklı gen bulunmaktadır. 

 

Vücudumuzdaki her bir hücrede, biri anneden diğeri babadan olmak üzere her genden, iki kopya bulunmaktadır. Albinizme sebep olan genler, hem anneden hem de babadan gelmektedir. Yani, anne ve baba aynı geni taşımıyorsa, çocuk albinizm sahibi olmaz.