Albinizm Derneği olarak, ülkemizde albinizm konusunda farkındalık yaratmak, albinizm sahibi bireyler ve ailelerinin yaşam kalitesini arttırmak amacıyla yola çıktık.

 

Birinci hedefimiz, albinizme sahip yetişkinlerimiz, gençlerimiz ve çocukları olan ailelerimizin albinizm konusunda yeterli bilgiye sahip olmasını sağlamak ve albinizm sahibi bireyleri biraraya getirmektir.

İkinci büyük hedefimiz, ülkemizde yaşayan tüm albinizmli bireylere destek olmaktır. Sosyal haklarının iyileştirilmesi büyük önem taşımaktadır.

 

Sosyal açıdan sorunlardan bazıları,

 

  • Albinizimli bireylerin cilt koruması için gerekli olan dermatolojik özellikli güneş kremlerinin sosyal sigortalar kurumu veya özel sigortalar tarafından karşılanmaması,

  • Az görenlere verilen teleskopik gözlük gibi yardımcı cihaz desteğinin yeterli düzeyde olmaması,

  • Sağlık ve eğitim kurumlarında albinizm konusunda yeterli bilgi seviyesine sahip çalışanların bulunmaması şeklinde özetlenebilir.

 

Hedeflerimizden belki de en önemlisi, albinizmli bireyler, aileleri, öğretmenleri, çevreleri ve sağlık ekipleri için eğitimdir. Bu amaçla seminerler düzenlemeyi, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içine girerek, bu konuda bilinç ve bilgi seviyesini arttırmayı hedefliyoruz. 

 

Geniş yüz ölçümü ile Türkiye, tek merkezli yönetimi zor bir coğrafyadır. Bu nedenle dördüncü hedef olarak albinizmle ilişkili problemleri, bölge içinde lokal olarak çözümlemek ve sağlıkla ilgili kuruluşlar arasında koordinasyon ve işbirliğini artırmak için bölgesel temsilcilikler vermektir. Bölgesel temsilcilerimizin sayıları gün geçtikçe artacaktır.

 

Albinizm Derneği, beşinci hedef olarak albinizm alanında bilimsel çalışmaların arttırılması ve bilim adamlarının desteklemesini hedeflemektedir. Bu amaçla yurtdışında çalışma yapan bilim insanları ile ülkemizdeki bilim insanlarını buluşturmayı hedefliyoruz. Albinizmin genetik olarak tanısı üzerine çalışacak merkezlerin yapılandırılmasını amaçlıyoruz. Derneğimize maddi kaynak sağlamak için, yurtdışı kaynaklı projelerin içerisinde yer almak, diğer dernek ve vakıfların, özel kuruluşların bizim gibi derneklere sağladığı maddi destek ve sponsorluklardan faydalanarak, ihtiyaç sahibi üyelerimize temel ihtiyaçlarını bedelsiz olarak sağlamak da önemli hedeflerimiz arasındadır.

YÖNETİM KURULUMUZ

Hakan Çalışkan | Başkan Yardımcımız

1978 Yılında Almanya’da doğdum. ilkokul, ortaokul ve lise eğitimimi İstanbul’da tamamladıktan sonra yüksek öğrenim için Bursa’ya gittim. 1999 yılından bu yana özel bir şirketin Bilgi İşlem departmanında çalışıyorum. 20 yıllık evliyim iki oğlum bir kızım var. Dernek ile 2015 yılında tanıştım ve kendim gibi albinizm sahibi gençler, çocuklar ve yetişkinlerle bir araya gelmek beni çok mutlu etti. Herbir üyesi, gönüllüsü ve destekçisi ile aile gibi olduğumuz bu çatı altında nice güzel günlere erilmek ve görmek dileğiyle. Sevgiler.

Şeyma Yazar | Avrupa Temsilcimiz

13.09.1997 Bursa doğumluyum. Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik son sınıf öğrencisiyim. Kendim de albinizm sahibiyim. 2015 yılında dernekle tanıştım, 2018 yılından bu yana ise derneğin çeşitli projelerinde görev almaktayım.

Sultan Süheyla Turan

14 Şubat 1997 tarihinde Denizli'de doğdu. 2019'da Marmara Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü ve aynı zamanda çift anadal yaptığı Marmara Üniversitesi Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü'nden  mezun oldu.2016 senesinden beri derneğimizin yönetim kurulunda yer almaktadır.

Oğuz Birengel

25.02.1990 Ankara doğumlu. 2010 yılında Ahi Evran Üniversitesi Gıda Teknolojisi bölümü ve 2019 yılında Anadolu Üniversitesi Web tasarım ve kodlama bölümünden mezun oldu. 2011 yılından beri kurumsal firmaların Bilgi işlem departmanlarında çalışıyor. 2006 yılından beri profesyonel fotoğrafçılıkla uğraşıyor. Albinizm derneği kuruluşundan bu yana derneğimizin çalışmalarını takip ediyor ve destekliyor. 

Yusuf Eşin

6 Mayıs 1991 tarihinde Istanbul'da doğdu. Lisans eğitimini Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünde tamamladı. Çeşitli firmalarda muhasebe alanında görev yaptı. Hâlen global bir şirkette muhasebe uzmanı olarak görev yapmaktadır. Gezmek, farklı kültür ve medeniyetleri araştırmak en önemli hobileri arasındadır. Kendisi de Albinizmli olup, dernek ile 2016 yılında albimizmli olan bir arkadaşının önerisi ile tanışmış ve o günden beri Albinizm Derneği ile faliyetlerini sürdürmektedir.

Ahmet Karaca

5 .1.1981 yılında İstanbul da doğdum. Anadolu üniversitesi spor yönetimi ön lisans eğitimi aldım 6 yıldır lojistik sektöründe tır şöförü olarak çalışmaktayım belgesel tiyatro ve sinemaya gitmek ve spor yapmak hobilerim arasındadır iki çocuk sahibiyim. İlk çocuğum Albinizmli olup dernek ile 2017 de tanıştım, 2019 yılından beri albinizm yönetim kurulunda görev almaktayım.

Please reload

Serkan Özorman | Başkanımız

16.kasım 1981 tarihinde Istanbul'da doğdu. Ön lisans eğitimini Anadolu Universitesi'nde tamamladı. 2004 yılından bu yana, uluslararası faaliyet gösteren bir firmalarda Depolama, Lojistik ve Sipariş Yönetimi uzerine çalışmaktadır. Evli ve Albinizm'li bir çocuk babasıdır.

Burcu Keskin | Kurucumuz

01.05.1975 tarihinde Manisa’da doğdu. Yıldız Teknik Üniversite’sinden mezun oldu. çeşitli uluslararası firmalarda, bilişim alanında yönetici olarak çalışmaya devam etmektedir.

 

Facebook’da Albinizm Dostları grubunu kurmuştur. Dünya’da albinizmin tanı ve tedavileri üzerine ve albinizm ile yaşamak konusunda araştırmalar yapmaya, edindiği bilgileri grup üyeleri ile paylaşmaya, albinizm sahibi çocuğu olan yeni ailelere, edindiği bilgiler ışığında destek olmaya devam etmektedir.

 

Sohbet ve tanışma amaçlı düzenlenen buluşmalar ile başlayan süreç, resmiyet kazanması ve daha amaca yönelik çalışma yapılabilmesi amacıyla derneğe dönüştürülmüştür. 2010 doğumlu, albinizm sahibi bir oğlu ve eşi ile birlikte Hollanda'da yaşamaktadır.

Pinar Koşar

31 Mayıs 1981 tarihinde İstanbul'da doğdu. Doğu Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Programcılığından mezun oldu. 2002 yılından beri çeşitli uluslarasi firmalarda Raporlama Uzmanı olarak gorev almaktadir. Evli ve iki çocuk annesidir. Kuzeninin oğlu albinizm sahibi oldugundan Albinizm Derneği'ne gonullu destek vermektedir.

Alim Yılmaz

1994 yılında Erzurum'da doğdu. 1998'de ailesiyle birlikte İstanbul'a yerleşti. 2000 yılında eğitim hayatına başlayan Alim Yılmaz 2009-2013 yılları arasında Yaşar Acar Fen Lisesi'nde, 2013-2017 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde okudu. Üniversiteden mezun olduktan sonra stajını tamamlayarak kendi bürosunu açtı ve avukat olarak mesleğini icra etmeye başladı. Albinizmli bir birey olarak üzere 2018 yılında Albinizm Derneğine Üye oldu ve çalışmaya başladı. 

Gizem Karatay

1992 doğumlu 2010 -2015 tarihleri arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi Halka İlişkiler bölümünü onur derecesiyle mezun oldu. Eğitim hayatı boyunca Kurumsal Sosyal Sorumluluk projeleri üzerine çalışmış ve derneklerde görev aldı. 2014 senesinde KifDER ile Yeni Doğan Topuk taraması projesini hayata geçirdi. Lisans eğitiminin ardından 2015-2018 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesinde Marka Okulu (Pazarlama İletişimi) yüksek lisansını tamamladı. Bitirme projesi sürecinde Down Sendromu, Otizim, Disleksi ve Albinizm, ve Hiperaktivite bozukluğu ile ilgili çalışmaları oldu. Nadir hastalığa sahip kişilerin eğitim hayatında yaşadıkları sorunlara odaklanmasının ardından Bahçeşehir Üniversitesinde ‘Öğrenmeyi Öğrenme Beyin Antrenörlüğü’ eğitimini aldı.Beykoz Üniversitesinde Kurumsal Sosyal Sorumluluk alanında öğretim görevlisi olarak görev aldı.  Halen Üsküdar Üniversitesi Nöropazarlama yüksek lisansına devam ediyor. 2019 yılında ElephanThink’i kuran Gizem çalışmalarını 5 yaş üzeri çocuklarda öğrenme şekilleri geliştirme ve nadir hastalıklara sahip çocuklarda öğrenme süreçleri üzerine sürdüyor.

Please reload